14.06.2013 09:03

O bydlení "ve svém". O slaměném domečku.

Často se mě lidé ptají na můj slaměný domeček. Jak se v něm bydlí, kolik stál, jak dlouho to trvalo. Tak tedy zde je pár odpovědí:

Proč jsem stavěla?

Od roku 2008 jsem žila v ShangriLe, jednom českém meditačním centru, v Lažanech u Karových Varů, kde jsem pracovala a navíc měla k dispozici tamnější vybavenou keramickou dílnu.  Druhý rok jsem zůstala na "pozici" dobrovolníka a s blížící se zimou věděla, že pokud tu chci zůstat i dál, musím buď začít víc pracovat, abych si vydělala dostatek prostředků na bydlení, nebo vymyslet levné bydlení. A zůstat jsem zde chtěla, vydělávat tolik na bydlení ne:)  Pronajala jsem si tedy pozemek a na něm začala stavět malý kruhový domek o průměru 4 metry. Protože jsem i dál mohla využívat keramickou dílnu a i sociální zázemí v domě, který byl asi 100 metrů od mého domku, jediné k čemu měl domeček sloužit bylo přespávání a vaření. 

Jak dlouho to trvalo?

Stavět domek jsem s přáteli začala v září 2009. Velkou část jsme postavili do konce října, přes zimu se nestavělo. Na jaře jsem dokončila omítky a v létě 2010 se definitivně nastěhovala. Na domečku jsem pracovala, většinou sama nebo s několika přáteli, průběžně cca 4 měsíce.

Jak je domek velký?

Domek je jedna místnost, cca 12,5 m2. Je tu rozložitelná postel s úložným prostorem, malá kuchyňka s kempingovým plynovým vařičem, kamna a stůl.

Elektřina je přivedená prodlužkou z blízké garáže, používám ji v podstatě jen na svícení a notebook. Voda v domečku není. Toaleta je venku u domečku a je kompostovací, pilinový záchhod. U domku ještě stojí tři malé stavbičky - jejich podlahu tvoří vždy jedna paleta. Jedna stavbička slouží na nářadí a dvě jsou dřevníky. Spotřeba dřeva za zimu je přibližně jeden tento dřevník. 

Dá se v něm bydlet i v zimě?

Domek je postavený ze slaměných balíků, omítnutý hlínou. Je tedy výborně izolovaný a vzhledem k rozměrům, je vytopený během chvilky. Okna i dveře jsou izolační. Topení je snadné, jsou v něm kvalitní kamna. Domeček je z 5°C, po delší nepřítomnosti v zimě, vytopený na 20°C do hodiny (pod 5° to nikdy nejde). Pokud se neudržítm a pokračuji v přikládání, tak není vůbec těžké dosáhnout 36°C... Přes noc domek vychládá na cca 15°C, pokud je venku velká zima, ale polínko po ránu to zase spraví. Protože je domek malý, není snadné v něm udržet konstantní teplotu, finta spočívá v tom, mít připravené třísky a počítat s tím, že pokud tam nechci mít saunu, je lépe častěji rozdělávat oheň a nechat občas kamna úplně vyhasnout. Izolace je parádní, trvá to dlouho než dům úplně vystydne. 

Kolik stavba stála?

Většina materiálu použitého ke stavbě je z té louky, kde dům stojí, byl tedy prakticky zadarmo (kameny, hlína, seno). Řadu věcí jsem koupila velmi levně, horší kvality, od lidí z vesnice (dřevo, sláma) nebo je dostala darem (skla do oken, první dveře, pomoc spousty lidí při stavbě...). Ostatní věci jsem si pořídila až časem, když jsem na ně našetřila (nové prosklené dveře na míru, nová kamna, kuchyňskou linku).

Hrubá stavba tohoto domečku - do okamžiku, kdy jsem tam mohla začít přespávat na zemi na slaměných balících - stála asi 20 tis Kč. V součastné době je do domečku  a nutností kolem investováno asi 70 tis Kč - přibyla ta kamna, nábytek, dveře, kadibudka, podlaha - vlastně se divím, kde se to nasčítalo:). Pokud se finančních výhod, bydlení v takovém domku týká, ty jsou veliké. Další výhodou je, že ani pokud se pustím do generálního úklidu, nestrávím jím příliš času:) Vytřídila jsem spoustu věcí, které nebyly důležité. Domek není stavěn jako trvalá stavba. Je obyvatelný od roku 2010 a ještě pár let vydrží, budu-li ho udržovat. Potom z něj zbyde hromada kompostu, pár skel, hřebíků a krytina ze střechy, se kterými nějak naložím.

Přoč už v domečku nebydlím?

Kdyby v domečku byla voda a kdybych stále žila sama, nejspíš bych ještě zůstala. Je to malý domek, který je celý vytvořený mnou. V každém kousku je moje nadšení a práce. A dává mi to zpět. Je to místo síly. Jeho nenáročnost  mi dávala prostor pro spoustu jiných aktivit. Protože už ale nežiji sama a můj muž má jiné nároky na bydlení, odstěhovali jsme se. Pro dva už tu nebylo dost místa a pohodlí na dlouhodobější přebývání. Bydlíme teď  znovu v relativně malém domě (60 m2). A popravdě řečeno, náramně si teď užívám tekoucí vody přímo v kuchyni a koupelně, která sama odtéká do odpadu:) Mám snadněji umyté nádobí i  uvařeno, do dílny už to mám jen tři kroky, všechno je pod jednou střechou. Tohle mi můj slamáček nemohl nabídnout. 

Stálo to za to?

Rozhodně zkušenost s jednoduchým a skromným bydlením ve slaměném domečku byla moc hezká. Chtěla jsem žít hodně v přírodě, to se mi splnilo. A pro období, kdy jsem hledala co je podstatné a co je možné "vytřídit" to bylo ideální. Začátek "ve svém a za málo peněz". Zkušenost, že to jde:) 
Také je hezké, že teď můžu pobyt v domečku nabízet druhým lidem, a podle jejich ohlasů to OPRAVDU stálo za to!

Obrázky z průběhu stavby najdete na https://www.jetohlina.unas.cz/domecek.html Ty aktuálnější jsou zde ve fotogalerii.

Můžete se podívat na dokument od Honzy Řeháka, Hlína jedna báseň kde o domku a stavění taky vyprávím. Film má 1:24, mě najdete v posledních asi patnácti minutách. Prosím o shovívavost:-)

Domeček je teď možné si pronajmout, jedete-li do Shangri Ly na nějaký seminář nebo na návštěvu. 
Stačí se ozvat, na podmínkách se domlouvám individuálně tak, abychom byli všichni spokojení:)

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Satya V. Helusová

Hluboká
(Žihle, Plzeň-sever)


+420 734 271 003IČ: 72471727