04.09.2016 08:00

Na co se často ptáte. Odpovědi, které Vám možná pomohou se rozhodnout:-)

Jak dlouho to dělám a co považuji za svoje přednosti

Lektorkou kurzů keramiky pro dospělé jsem od roku 2009. Souběžně také keramiku vyrábím. 

Výtvarný pohled na věc jsem si osvojila během studia na SUPŠ v Uherském hradišti, obor: Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu, pod vedením ak. sochaře Jiřího Vlacha.  V oboru se dál vzdělávám v rámci dalších kurzů zaměřených detailně na různá témata. 

Protože stále ráda zkouším nové věci, mohu směle říct, že díky tomu mám například poměrně široký záběr ohledně všech možných keramických technologických postupů. Některé jsem jen párkrát vyzkoušela, ale nezůstala u nich, některé znám jen z literatury, ze školy nebo kurzů, které jsem absolvovala a některé postupy ovládám výborně. 

Vzhledem k tomu, že se keramikou zabývám mnoho let, a za celou tu dobu jsem žádný typ výrobku neopakovala mnohokrát, mám docela dobrý přehled o tom, kde všude se dají dělat chyby:-) i o tom jak je řešit.  A to je také to, proč nabízím své znalosti při kurzech. Všem, kdo se o keramice chtějí opravdu něco dozvědět a nechtějí zůstat u placky a vykrajovátek, mám co nabídnout.

Jaké mám zkušenosti, co mě baví

Modelovala jsem velké žardiniery, dělala volnou plastiku, velice mne oslovilo modelování bust a reliéfů. Na hrnčířském kruhu jsem vytáčela desítky stejných nádob, ale i originální veliké nádoby stáčené z několika částí. Vyráběla jsem sádrové formy i odlévala porcelán. Ke všemu se čas od času vracím. Moje dlouhodobě oblíbená činnost je "prořezávání", způsob jakým vyrábím lampy. Je to takový můj způsob meditace.

Mám bohaté zkušenosti s pálení v peci na dřevo, ve velké i v malé elektrické peci a mám ráda alternativní výpaly. Pracovala jsem s hlínou vykopanou někde na zahrádce i s průmyslově vyráběným materiálem. Glazury používám konvenční a ráda experimentuji s vlasnoručně namíchanými.

Navštívila jsem řadu různých dílen, domácích, školních i větších provozů, také dílny v jiných zemích, různě po Asii a v Maroku. Mám tedy nasbíráno hodně inspirace i o tom, jakým způsobem je možné využít prostory určené pro práci s keramickým materiálem.

Co dělám nerada, co ráda

Mám ráda, když si nápady sebou již přinášíte a já jsem jen asistentkou při jejich korigování a technologickém zpracování. Nečekejte ode mne, že ve vás probudím můzu. Ta zpravidla přichází sama jakmile zaboříte prsty do hlíny. Ráda jí nechávám volné pole působnosti. 

Pokud nemáte s tvořením mnoho zkušeností, budete možná překvapeni, jakáže to můza k vám přišla. Věřte, že je to pro začátek pro vás ta pravá:-) Pokud přijedete můzou nepolíbeni, navrhnu vám několik možností, jak se tvořivě "rozjet", "roztlačím vás", ale jet musíte sami. 

Budu vám k ruce, abyste nebyli omezováni tím, že se vám bude hlína pod rukama bortit. Budu po ruce, když si nebudete vědět rady s tím, jak dosáhnout žádaného tvaru. Těší mě, když se při tvorbě nebudete omezovat tím, že váš výrobek není dokonale funkční a pravděpodobně vám bude doma překážet v poličce. No co, užitečných a praktických věcí je kolem dost. Těší mě ale i každý hrnek s hezkým uchem.

Jaké to asi na kurzu bude

Budete se možná chvílemi potýkat s nespokojeností a silným pokušením toho nechat, a potom zase budete prožívat pocity blaženosti a nebudete vědět proč. Ptáte se jak to vím? Sama tím znovu a znovu procházím a znovu a znovu to vídám u svých kurzistů. Možná budete vyrábět hrnky a já vás hned od začátku povedu k tomu, jak je dělat řemeslně co nejčistěji. 

Co nemohu slíbit

Jedna věc, kterou vám nemohu slíbit je, že vás naučím za jedno odpoledne točit na hrnčířském kruhu. Nenanučím. Vyzkoušíte si to, já vám budu podle potřeby nápomocná, takže jistojistě pár nádob vytvoříte. Určitě ale budou mít daleko k tomu, co jste si představovali. Budou každopádně originální :-) Zjistíte, že to není snadné řemeslo a žádá si desítky hodin trénování. Možná také poznáte, že upatlané ruce od bláta nejsou to, co potřebujete, snad si to budete tak užívat, že vám budou lhostejné výsledky, budete se vracet a za čas "to budete mít." Mně to ze začátku tak strašně nešlo! Opravdu. Byla jsem přesvědčená, že já se to nikdy nenaučím. Trvalo mi to a naučila. A je to krásná práce. A teď upřímně obdivuji ty, kteří si ji zvolili jako jediné řemeslo, protože to není snadné. 

Co se můžete naučit

Povedu vás k technologické korektnosti, věřím, že vám to v budoucnu přinese velké usnadnění i pokud zůstanete u zájmové "hobby" keramiky. Můj přístup je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Dovolím vám vyzkoušet si ještě celou řadu dalších technik, od těch jednodušších po složitější. A jsem si jistá, že si mezi nimi najdete ty svoje. A za čas už jen budete sbírat nápady protože budete vědět, jak je realizovat i bez mojí pomoci. 

Jupí a hurá do toho! Těším se na vás:-)

Satya

—————

Zpět


Kontakt

Satya V. Helusová

Hluboká
(Žihle, Plzeň-sever)


+420 734 271 003IČ: 72471727